attendo_300x200

Frågor till Attendo

Reskontraavdelningen
+46 8 586 252 60
avdreskontra@attendo.se

Skicka e-fakturor till Attendo

Attendo strävar efter att ta emot e-faktura från samtliga leverantörer. Nedan kan du läsa om hur ni går tillväga för att börja skicka e-fakturor till Attendo.

För er som ännu inte kan skicka era fakturor elektronisk, har vi tagit fram en webbportal där ni kommer att få registrera era fakturor. Pagero Web Portal är en helt webbaserad tjänst där ni skapar och skickar era fakturor i ett enkelt och överskådligt gränssnitt. Ingen installation av någon programvara krävs, inte heller några investeringar i ett ekonomi- eller affärssystem. Det enda som behövs är en internetansluten dator med en webbläsare. Pagero Web Portal skiljer sig från liknande webbaserade EDI-lösningar genom att användaren även kan nå alla andra företag som är anslutna till Pagero eller en annan samarbetspartner.
För att registrera er för denna portal gå till nedan länk. Ange projektkod ATTL29238 vid registrering.

Free Web Portal 

Användarguide till Pagero Free Web Portal

Lägg till Attendo i ditt kundregister.

Koppla på Attendo hos din tjänsteleverantör, se nedan GLN-nummer för respektive bolag.

NamnOrg. nrGLN nr
Attendo A/S 195644795790002196133
Attendo Danmark Omsorg A/S38 00 98 347350030728362
Attendo Frederikssund AS389303547350030728706
Attendo Vonsild A/S323180617350030720205
Attendo Maribu AS9434053017350030720175
Attendo Omsorg AS998 027 1957350030720168
Attendo Velferd AS9151207337350030720182
Attendo AB55902678857350030721448
Attendo AB559026-78857350030728218
Attendo Arken HVB AB556268-27727350030728881
Attendo Björkhaga Kompetens AB556231-63897350030720021
Attendo Dungens Korttidshem AB556528-99487350030720069
Attendo Hemtrevnad Service & Omsorg i Borås AB556970-97847350030720014
Attendo Individ & Familj AB556477-89587300009042203
Attendo Intressenter AB556703-26507350030728225
Attendo Kombinationsboende i Göteborg AB556520-09377350030720038
Attendo Kreativ Omsorg AB556798-79457350030729093
Attendo LSS AB556664-42577300009042210
Attendo ProVide Omsorg AB556701-38747350030720083
Attendo Samsa AB556599-05457350030720052
Attendo Shared Services AB556915-19957350030720151
Attendo Storlomen AB559015-66907350030725262
Attendo Sverige AB556148-51697350030720007
Attendo Syster Anna AB556079-86537350030720045
Attendo Sälltäppans Behandlingshem AB556676-22167350030720106
Attendo Treklövern i Falköping AB556870-89517350030722162
Attendo Vällingbygården AB556825-69367350030729635

Krav på fakturainnehåll

Attendo kräver referens på samtliga fakturor, referensen består av 4 siffror som motsvarar enhetens kostnadsställe/kst.
Kontakta er beställare för att få reda på rätt kst.